ساختمان برنامه تلوزیونی پرداخت یارانه قانون اساسی

ساختمان: برنامه تلوزیونی پرداخت یارانه قانون اساسی برنامه ریزی رونق اقتصادی یارانه نقدی استفاده ایرانیان قانونی برنامه ایرانی

گت بلاگز سیاسی وعده های انتخاباتی روحانی در سال ۹۲ (کار ،اشتغال و اقتصادی)

چند وعده مهم اقای روحانی که در وقت مسابقه های انتخاباتی سال ۱۳۹۲ بیان کردند پردازیم: ۱-حسن روحانی با اشاره به پرسشها کنونی کشور گفت: ما امروز گرچه با

چند وعده مهم اقای روحانی که در وقت مسابقه های انتخاباتی سال ۱۳۹۲ بیان کردند پردازیم:

۱-حسن روحانی با اشاره به پرسشها کنونی کشور گفت: ما امروز گرچه با پرسشها اقتصادی مواجه هستیم گرچه رشد اقتصادی ما در سالی که گذشت منفی بود گرچه تورم از ۱۰.۳ درصد به ۳۵.۵ درصد ارتقا یافت گرچه بداخلاقیهای در جامعه اوج گرفت و شکافها زیاد شد ولی ما در کشور عزیزمان ایران با عزت و بزرگی زندگیمی کنیم و دارای منابع غنی، فیزیکی، مادی و نیروی ارزشمند انسانی فعال هستیم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریشه پرسشها معیشتی کشور را در مدیریت و تصمیمات فردی دانست و گفت: این پرسشها از مدیریت تصمیمات فردی و عدم مشورت پذیری شروع می شود؛ مگر یک نفر یا چند نفر یا جمع کوچک قادرند کشور بزرگی مانند کشور عزیزمان ایران را در شرایط توطئه جهانی اداره کنند.

وعده های انتخاباتی روحانی در سال ۹۲ (کار ،اشتغال و اقتصادی)

روحانی افزود: ما نیاز به مشورت همگان، بهترینها، دانشگاهیان، کارشناسان داریم.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد دستوری با شرایط امروز اقتصادی و جهانی معنا ندارد گفت: مسئله ما عدم مشورت، خودشیفتگی، عدم استفاده از ابزاری علمی و بی ثباتی ها در اداره کشور است.

روحانی با بیان اینکه امروز تنها بین ۲۰ تا ۴۰ درصد ظرفیت تولیدی کشور فعال است گفت: ما می توانیم این ظرفیتهای تولیدی را به ۱۰۰ درصد برسانیم.

«برنامه مدون من علاوه بر راه حل ها جهت برطرف این مشکلات؛ راه حل های کوتاه مدت یک ماه و ۱۰۰ روزه جهت حل پرسشها ومعضلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست داخلی و خارجی آینده نگری شده است است که ما می توانیم در یک وقت کوتاه شاهد تحول اقتصادی باشیم.»

چند وعده مهم اقای روحانی که در وقت مسابقه های انتخاباتی سال ۱۳۹۲ بیان کردند پردازیم: ۱-حسن روحانی با اشاره به پرسشها کنونی کشور گفت: ما امروز گرچه با

(برنامه تلوزیونی با دوربین، ۷ خرداد ۱۳۹۲)

۲- «در صورت گزینش به سمت ریاست جمهوری، دستمزد کارگران را طبق قانون به اندازه ی تورم زیاد کردن خواهم داد. دستمزد کارگران باید طبق قانون کار به اندازه ای که تورم وجود دارد، زیاد کردن پیدا کند. در صورت گزینش به سمت ریاست جمهوری، در دولت آینده حداقل حقوق کارگران مطابق با قیمت تورم زیاد کردن پیدا خواهد کرد.»

(گفتگو با خبرگزاری ایلنا در رشت، ۱۹ خرداد ۱۳۹۲)

۳- «ما جهت اشتغال یک برنامه جدی خواهیم داشت و من جدی ترین برنامه اقتصادی ام در ماههای اول حل معضل اشتغال است و مخصوصا جهت آنهایی که تحصیل کرده دانشگاهها هستند و هنگامی که این مسئله حل شد خود به خود ما می توانیم دانشجویان تحصیلکرده خارج از کشور را هم به داخل کشور جذب کنیم و استفاده بکنیم.»

(گفتگو با ایرانیان خارج از کشور در شبکه جام جم؛ ۱۰ خرداد ۱۳۹۲)

۴- «دولت تدبیر از هرگونه تهمت و تخریب پرهیز خواهد کرد. این دولت حتی به آن هایی که هشت سال به ماها تهمت زدند، مقابله به مثل نخواهد کرد.»

وعده های انتخاباتی روحانی در سال ۹۲ (کار ،اشتغال و اقتصادی)

(سخنرانی در جمع مردم بجنورد، ۲۲ خرداد ۱۳۹۲)

۵- «دولت تدبیر و امید به دنبال این است که آنچنان مردم را از درآمد سرشار کند که اصلاً به یارانه ۴۵ هزار تومانی نیازی نداشته باشند.»

(برنامه گفتگوی خاص خبری، ۶ خرداد ۱۳۹۲)

۶- «کارگران کارخانه های ما بدون کار بودند ولی جهت کارخانه های چین اشتغال ایجاد کردیم و به دولت سازندگی و اصلاحات ایراد گرفتیم و تهمت زدیم.»

چند وعده مهم اقای روحانی که در وقت مسابقه های انتخاباتی سال ۱۳۹۲ بیان کردند پردازیم: ۱-حسن روحانی با اشاره به پرسشها کنونی کشور گفت: ما امروز گرچه با

(سخنرانی در ورزشگاه شهید شیرودی، ۱۸ خرداد ۱۳۹۲)

۷- «اگر می خواهید ریال ایرانی به جای اول خود برگردد، اگر می خواهید گذرنامه ایرانی به احترام خود برگردد، پای صندوق آراء بشتابید.»

(سخنرانی در ورزشگاه شهید شیرودی، ۱۸ خرداد ۱۳۹۲)

۸- «سانتریفیوژها باید بچرخد و زندگی مردم نیز باید بچرخد؛ باید یادمان باشد کشور توسعه می خواهد؛ ما جهت بمب که هسته ای نمی خواهیم، به دنبال توسعه ایم و اگر دنبال توسعه هستیم باید درست واکنش‌ها کنیم و این بسیار تدبیر می خواهد.»

وعده های انتخاباتی روحانی در سال ۹۲ (کار ،اشتغال و اقتصادی)

(برنامه تلوزیونی رویکردها و برنامه ها، شبکه چهار سیما، ۱۶ خرداد ۱۳۹۲)

وعده های اقتصادی حسن روحای در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲

۱. دولت تدبیر و امید نخواهد گذاشت این همه جوان بدون کار در برابر خانواده و فرزندان شرمنده باشند.

۲. اطلاعات مربوط به دولت باید به صورت براق در اختیار مردم قرار گیرد که این مسئله بسیار مهمی هست؛ مقررات و قوانین باید به صورت براق در اختیار همه قرار گیرد و نباید یکی سریعتر از این پرسشها آگاه شود و فردی دیگر دیرتر.

۳. ایجاد شغل نباید با وام باشد که بدون کار تبدیل به بدون کار بدهکار خواهد شد.

۴. همین کارخانه های موجود در کشور اگر به جای ۲۰ درصد توان با ۶۰ درصد توان کار کنند، بخش عظیمی از پرسشها اشتغال زایی در کشور برطرف می شود.

۵. در ماه های ابتدای شروع به کار دولت «تدبیر و امید» موانع از سر راه تولید برداشته می شود.

۶. ما باید به سیاست های ابلاغ شده است از سوی مقام معظم رهبری عمل کنیم، نه اینکه فقط شعار دهیم.

۷. شعار من «نجات اقتصاد ایران» است.

۸. برنامه اقتصادی من حل معضل اشتغال به خصوص جهت تحصیل کرده هاست.

۹. اصلاح نظام اداری نیز جزء اولویت های من است لیکن با اصلاح نظام اداری جلوی فساد ها گرفته می شود.

۱۰. ما باید قبل از جذب سرمایه خارجی ابتدا به فکر جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور باشیم.

۱۱. اگر موانع و مشکلاتی در زمینه جذب سرمایه خارجی داشتیم حتماً لوایح مورد نظر را به مجلس می دهیم که سرمایه را جذب کنیم.

۱۲. اساس برنامه اقتصادی من بر دو محور «تولید ثروت ملی» و «توزیع عادلانه ثروت» استوار است.

۱۳. جهت ایجاد ثروت ملی باید کارها فراوانی انجام دهیم که بااهمیت ترین آن اصلاح فضای کسب وکار است.

۱۴. هنگامی که میزان تولید و عرضه کالا و خدمات بالاتر از تقاضا باشد تعادل قیمت به وجود می آید و می تواند حتی تورم را مهار و کنترل کند.

۱۵. یکی از راه های مهار و کنترل تورم هدایت نقدینگی به سمت تولید است.

۱۶. در کنار هدایت نقدینگی به سمت تولید باید با فساد و رانت ذلت مبارزه کنیم آیا که بدون آن تولید رونق نخواهد یافت.

۱۷. باید خدمات و تسهیلات مورد نیاز را در اختیار کارآفرینان و تولیدگران قرار دهیم که هم معضل بیکاری و هم معضل تورم را حل کنیم.

۱۸. اقشار کم درآمدی هستند که جهت بسته های حمایتی در نظر گرفته شده است که از جمله آن ها بیمه خدمات درمانی است.

۱۹. امروز ۵میلیون نفر در کشور ما فاقد بیمه خدمات درمانی هستند که باید بتوانیم این بیمه را توسعه داده و همگانی کنیم.

۲۰. تمام مردم کشور عزیزمان ایران باید از بیمه خدمات درمانی برخوردار شوند و زیر پوشش بیمه قرار گیرند تا مخارج سنگین درمان تعادل یابد.

۲۱. اساس سیاست من اوج بردن ثروت ملی و رونق کارآفرین و اصلاح فضای کسب وکار و توزیع عادلانه ثروت است.

۲۲. با اجرای برنامه هایم در حوزه اقتصاد گام به گام تورم مهار شده است و شاهد توسعه اقتصادی خواهیم بود.

۲۳. فروش نفت اخیراً به یک میلیون بشکه کم کردن یافته است و به همین علت دولت مجبور است به صنایع و محصولات دیگر تکیه کند و از اتکا به نفت فاصله بگیرد.

۲۴. ۳ درصد از درآمد نفت را به خوزستان تخصیص داده شده است می دهم. این حق مردم خوزستان است و در طول هشت سال جنگ تحمیلی مردم این سرزمین فشار بسیاری مجبور شدند و این درصد جهت جبران آن کم است و تلاش خواهم کرد این دو درصد به سه برسد.

۲۵. دولت اگر رقیب باشد بخش شخصی نمی تواند فعالیت کند لذا دولت باید زمینه های مورد نیاز را جهت مسابقه بخش شخصی با یکدیگر فراهم کند و هر بخشی که موفقیت بیشتری را کسب کرده با حمایت، سیاست کلی و هدایت عام زمینه فعالیت هر چه بهترش فراهم شود.

۲۶. در دولت آینده جهت توجه به بخش خصوصی، سیاست های مدونی را در نظر گرفته ایم.

۲۷. دولت باید آنجا که مانع بخش غیردولتی می شود کنار برود و زمینه را جهت حضور بخش شخصی در همه عرصه ها از جمله عرصه ورزش، فراهم کند.

۲۸. عدالت اقتصادی به این معناست که هر چیزی در جایگاه خودش قرار بگیرد که نخستین مسئله آن، تولید است.

۲۹. روی آوردن به مسیر واردات بزرگ ترین بی عدالتی هست. یعنی عدالت این است که در شرایط فشار دشمن ما بتوانیم در داخل به تولید کمک کنیم، فضا را اصلاح ببخشیم، تولید داخل را زیاد کردن دهیم و بر مقدار واردات بکاهیم.

۳۰. شعارهای سیاسی ما با عملکردهای اقتصادی سازگار نیست. آیا که در شعار سیاسی، شعار مقاومت می دهیم، ولی در مقام عمل شعار اقتصاد مقاومتی برقرار نیست.

۳۱. ما باید در شرایطی که باید سیاست اقتصادی ما با سیاست سیاسی ما کاملاً منطبق باشد برنامه ریزی صورت دهیم و در یک مسیر قرار بگیریم. در حالی که امروز در دو مسیر کاملاً جدا حرکت می کنیم. به گونه ای که در بخش اقتصاد و واردات با دست دراز کردن به سوی بیرون تقاضای نیاز می کنیم ولی در سیاست اعلام می کنیم که بی نیاز هستیم.

۳۲. در مسئله عدالت باید به مقوله رانت و فساد توجه کنیم.

۳۳. در تدوین برنامه ها و گزینش وزیران نیز به نحوی مردم را همکاری می دهم، برنامه من این است که در تمام برنامه های اقتصادی از فعالان اقتصادی استفاده کنم و در گزینش وزیر به جز مجلس شورای اسلامی از صاحب نظران هر بخش مشورت بگیرم و وزیری را گزینش کنم که تمام کارشناسان یک بخش به آن افتخار کنند لیکن اگر چنین شود همکاری و همکاری بهتر می شود.

۳۴. یک کارگروه خاص جهت خوزستان تشکیل خواهم داد.

۳۵. کلید من، کلید تدبیر است و هر قفلی را باز می کند و تمام پرسشها قابل حل است و جهت آن ها برنامه دارم.

۳۶. مشکلاتی که در این هشت سال به وجود آمده است در طول هشت شب قابل حل نیست و باید قدم به قدم پرسشها را حل کرد.

۳۷. دولت باید تصدی گری خود را محدود به مواردی کند که باید متصدی آن باشد مانند امنیت، آموزش و بهداشت و در سایر زمینه ها جهت فعالیت مردم زمینه و تسهیلات را فراهم کند و اساس قانون اصل ۴۴ هم همین است.

۳۸. کشور عزیزمان ایران دومین منبع گاز و نفت دنیا است ولی آیا مردم ما باید در پرسشها معیشتی باشند؟ مسئله کجاست؟ مسئله از مدیریت و تصمیم گیری های فردی و عدم مشورت شروع می شود. مگر یک نفر یا یک جمع کوچک قادرند کشور کشور عزیزمان ایران را در شرایط توطئه جهانی اداره کنند؟ ما نیاز به همگان و عالی ترین ها داریم، ما نیاز به مشورت دانشگاهیان و عالی ترین کارشناسان داریم.

۳۹. مگر اقتصاد دستوری هم در دنیای امروز معنا و مفهومی دارد؟

۴۰. مگر می توان در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که قیمت دلار باید به ۷۰۰ تومان برسد.

۴۱. ما شاهد هستیم که دلار بعد از چند ماه به چندین برابر قیمت زیاد کردن پیدا می کند، مسئله کجاست؟ مسئله عدم مشورت، خودشیفتگی، عدم استفاده از ابزار علمی جهت اداره کشور و بی ثباتی ها هست. چقدر ما در این ۷-۸ سال گذشته شاهد عوض کردن پیاپی مدیران بودیم؟

۴۲. مدیر بااهمیت ترین وزارتخانه ما، یعنی وزارت نفت ۴ بار عوض شد، بااهمیت ترین وزارتخانه سیاسی یعنی وزارت کشور ۴ بار وزیرش عوض کردن کرد، بانک مرکزی ۳ بار مسئولش عوض کردن کرد، البته از دستگاه هایی نمی گویم که مسئولانش ۵ – ۶ بار عوض شدند، ای کاش این عوض کردن تنها در مدیران بود ولی در سیاست ها نیز ما شاهد تغییرات پیاپی بودیم.

۴۳. از آبان ۹۱ تا آذر ۹۱ در مدت ۱ ماه ۳۷ بخشنامه متفاوت در پرسشها ارزی صادر شد، در طول ۵ ماه ۶۰ بخشنامه راجع به پرسشها پولی و ارزی صادر شد. این بی ثباتی چگونه به مردم اطمینان خواهد داد؟ مردم مدیریت کارآمد و ثبات را می خواهند. مردم قدرت آینده و آینده نگری را می خواهند.

۴۴. در دولت تدبیر و امید، همواره از متخصصان استفاده خواهد شد، شورای پول و اعتبار به قدرت خود بر می گردد، شرکت برنامه و بودجه دوباره احیاء می شود، بانک مرکزی به استقلال خود می رسد، شورای اقتصاد که اخیراً بعد از ۵ سال جلسه ای را تشکیل داده است به قدرت خود بازخواهد گشت.

۴۵. کشور را می توان از بیکاری و گرانی نجات داد.

۴۶. ما ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بدون کار داریم و اگر تنها ۱۰ میلیون گردشگری وارد کشور شود بیش از ۱۳ میلیارد دلار درآمد ارزی و ۴ میلیون اشتغال درست می شود، یعنی با یک حرکت صحیح در یک مسئله اقتصادی و اجتماعی می توانیم بیکاری را حل کنیم، بیکاری که امروز تنها مسئله اقتصادی نیست بلکه مسئله اجتماعی نیز است و معضلات فراوانی به همراه دارد.

۴۷. مسئله بیکاری باعث شده است است از هر ۵ ازدواج یکی به طلاق منجر شود، با رونق اقتصادی و ریشه کن کردن بیکاری جلوگیری از این کار امکان پذیر است.

۴۸. کارخانه های کشور بین ۲۰ تا ۴۰ درصد در حال فعالیت هستند، ما باید همه مراکز تولیدی را به فعالیت کامل ۱۰۰ درصدی برسانیم و این کار امکان پذیر است.

۴۹. در برنامه من علاوه بر برنامه های میان مدت جهت حل پرسشها اقتصادی، اجتماعی، سیاست خارجی و امور فرهنگی، برنامه کوتاه مدت یک ماهه و ۱۰۰ روزه وجود دارد. ما می توانیم در یک وقت کوتاه تحول اقتصادی در کشور به وجود آوریم و در آن تحول اقتصادی با ایجاد یک دوره تنفس به کارخانه ها و مراکز تولیدی مسئله دارند این معضلات را حل کنیم.

۵۰. ما با یک تفاهم بین بانک مرکزی و بانک های کارگشا قادر هستیم آن همه اجناسی که در گمرکات ما انبارشده به بازار برگردانیم و همه این ها در یک برنامه کوتاه مدت امکان پذیر است.

۵۱. ما باید اقتصاد کشور را از شرایط فعلی نجات دهیم.

۵۲. کشور عزیزمان ایران حساس ترین کشور منطقه هست، با میلیون ها دل مسلمانی که به موفقیت این کشور چشم دوخته اند مقداری تدبیر و برنامه مورد نیاز است تا ما بتوانیم حتی معضلات اقتصادی که در سایه تحریم به وجود آمده هست، قدم به قدم حل کنیم و این کار امکان پذیر است.

۵۳. باید از مشورت بخش شخصی جهت حل و فصل پرسشها اقتصادی استفاده کنیم، همه کار با تدبیر امکان پذیر است و این تدبیر، ما را به ساحل امید خواهد رساند، دولت تدبیر و امید می تواند پرسشها کشور را با اراده، حمایت و سرمایه مردم، حل و فصل کند.

۵۴. وظیفه مهم دولت این است که محیط کسب وکار را آماده کند آیا که اگر محیط کسب وکار اصلاح یافت، زمانی است که تولید رونق می یابد و بخش صنعت، کشاورزی و خدمات فعال می شود.

۵۵. موانع تولید با یک تدبیر قابل حل و فصل هست، بعضی موارد در کوتاه مدت و بخشی نیز به بلندمدت بازمی گردد.

۵۶. در حال حاضر بیش از ۴۱ هزار واحد صنعتی نیمه تمام داریم و اگر ۳۴ هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار این واحدها گذاشته شود، همه کامل و فعال می شود و ۴۹۹هزار نفر را مشغول به کار می کند.

۵۷. امروز در بخش های متفاوت تولیدی اگر مقداری ثبات باشد و مردم بدانند مقررات عوض کردن نمی کند به گونه ای که شاهدیم در یک ماه نزدیک به ۵۰ برابر مقررات اقتصادی عوض کردن می کند، همه فعال می شوند.

۵۸. خیلی ها باید به دادگاه بروند که آیا کاری نکردند که ما هر ماه ۳ هزار میلیارد ضرر کنیم و ۳ میلیون نفر بدون کار شوند.

۵۹. اگر تولید رونق یابد در بخش های متفاوت هم بیکاری حل می شود و هم هنگامی که این مسئله زیاد کردن یابد عرضه کالا زیاد می شود و در برابر تقاضا تعادل به وجود می آید در این صورت ناچار نمی شویم بنجل ها را از خارج وارد کنیم و جهت کارگر چینی کار درست کنیم.

۶۰. نخستین قدم در دولت تدبیر و امید اصلاح دائمی محیط کسب وکار است که در کوتاه مدت بسته های تشویقی خاص ای را جهت حرکت اقتصادی در جامعه در نظر گرفته شده است است.

۶۱. اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد استقامتی که ما باید مقاومت را ادامه بدهیم و این به معنای اقتصاد ریاضتی نیست.

۶۲. در اقتصاد مقاومتی باید به دنبال تولید داخل و رشد اقتصادی برویم و خرج های بیجای دولت را کم کرده و به جای شعار برنامه ریزی و کار کنیم؛ مداوم واردات زیاد نشود و تولیدات آخر ما افزوده شود و با استقامت اهداف اقتصادی از جمله چشم انداز را دنبال کنیم.

۶۳. کشور عزیزمان ایران اسلامی نباید در حوزه اقتصادی منزوی شود و تنها با استقامت و مقاومت است که می توان توطئه های دشمن را نقش بر آب کرد.

۶۴. هدفمندی یارانه ها حرکت قشنگی بود و مجلس از برنامه دوم و سوم به دنبال تحقق آن بود. ولی ای کاش در اجرا همان طور که مجلس تصویب کرده بود، پیش می رفت آیا که قرار بود در هدفمندی ها به تولید هم برسیم.

۶۵. هدفمندی یارانه عدالت بود و چون مصوبه مجلس و قانون است باید ادامه پیدا کند ولی باید قانون را با دقت اجرا کرد و نواقص گذشته را جبران و اشتباهات قبلی را برطرف کرد.

۶۶. در دولت تدبیر و امید همراه با یارانه های نقدی، یارانه های کالایی نیز داده می شود تا اقشار ضعیف دیگر دغدغه معیشتی نداشته باشند؛ آیا که اساس اقتصاد دولت من آرامش به مردم و از بین بردن نگرانی است.

۶۷. دولت تدبیر و امید به دنبال این است که آن چنان مردم را از درآمد سرشار کنند که اصلاً به یارانه ۴۵ هزار تومانی نیازی نداشته باشند.

۶۸. باید زندگی خوب و شغل آبرومند جهت مردم افتخار باشد.

۶۹. باید کار را به جایی برسانیم که به جای اینکه مردم دستشان را به سوی دولت دراز کند، دولت دستش را به سوی مردم دراز کند.

۷۰. پیشرفت چشم اندازی ۲۰ ساله است و کشور عزیزمان ایران باید تبدیل به کشوری توسعه یافته و پیشرفته توأم با عدالت شود که این نشانه مهم است.

۷۱. با ارائه سند راهبردی جهت ٣١ استان کشور که از سال ها پیش تهیه شده، می توان نقاط ضعف و قوت هر منطقه را بررسی کرده و به تک تک آن ها پرداخت.

۷۲. برنامه های اقتصادی وسیعی از سوی «دولت تدبیر و امید» طراحی شده است که با اجرای آن ها می توان کشور را به سرعت از بحران موجود خارج کرد.

۷۳. در حوزه پرسشها اقتصادی زمینه ای فراهم خواهد شد که گرانی و تورم مهار شده است و از طرفی کسب وکار آحاد جامعه به خاص جوانان و بانوان نیز فراهم شود.

۷۴. رهبر معظم انقلاب اصل۴۴ را انقلاب اقتصادی دانستند ولی تا الآن محقق نشده آیا که قرار بود ما بخش بزرگی از صنعت را به مردم واگذار کنیم ولی آمار نشان می دهد که فقط ۱۳ درصد شخصی شده است و بقیه به شبه دولتی ها واگذارشده است.

۷۵. اصل ۴۴ تنها جهت واگذاری مالکیت شرکت ها و صنعت نبود بلکه غیر از مالکیت واگذاری مدیریت نیز باید به مردم تخصیص داده شده است داده می شد.

۷۶. ما در زمینه مشاغلی که سرمایه زیادی نمی خواهد باید فعال شویم. به اعتقاد من یکی از بااهمیت ترین وظایف دولت آینده بحث اشتغال هست. من در برنامه دولت مهر و امید برنامه جامعی را جهت این کار تدوین کرده ام و این برنامه در اختیار مردم قرار گرفته است.

۷۷. سه روش در بخش اشتغال ذکر شده است است و جهت هر کدام راه حل های ریز تدوین شده است است راه تا ما بتوانیم مسئله بیکاری را در همان سال اول تا حد زیادی تقلیل دهیم.

۷۸. به جوانان می گویم من علاقه ای ندارم جهت پیروزی در انتخابات مراسم خوش حالی بگیرم بلکه دوست دارم زمانی که غمی بر صورت کارگر ندیدم مراسم خوش حالی بگیرم. آن روز که کشور عزیزمان ایران در جایگاه غرور و افتخار در دنیا بود مراسم خوش حالی بگیرم. آن روزی که مردم ما احساس رضایت کردند روز مراسم خوش حالی ما خواهد بود.

۷۹. دولت تدبیر نخواهد گذاشت که ارزش پول ملی ظرف ۶ ماه به یک سوم کم کردن یابد.

۸۰. دولت تدبیر گرانی را با فکر و برنامه کنترل و کم کردن خواهد داد و بیکاری را با روش هایی چون توجه به صنعت، کشاورزی و گردشگری کم کردن خواهد داد و بیکاری را به نُرم جهانی خواهد رساند.

۸۱. نخستین گام دولت تدبیر و امید کم کردن در کم شدن قیمت بیکاری است.

۸۲. دولت تدبیر و امید ، جهت ساماندهی کشور به جای تصدی گری دولت کار را به انجمن های حرفه ای و نظام های صنفی واگذار می کند، همه چیز را به دست شما ایجاد می کنم.

۸۳. من می دانم شما از بیکاری زحمت می برید، دولت شما رونق را به اقتصاد بازمی گرداند، دولت شما به مسئله کارگران، اصناف، کارآفرینان توجه دارد، دولت شما می داند شما جوانان آزادی می خواهید.

۸۴. ما باید تولید را رونق دهیم. محیط و فضای کسب وکار را اصلاح بخشیم از امکانات بالقوه نهایت استفاده را ببریم اگر طرح های صنعتی نیمه تمام را تکمیل و پروژه های عمرانی نیمه تمام را اجرا کنیم خودبه خود اشتغال خواهد آمد. البته در کنار این باید جهت آن هایی که آماده به کار می شوند و در ماه های اولیه شغل فوری وجود ندارد بیمه ای را در نظر بگیریم تا به حداقل های زندگی ارزش برسند.

۸۵. مسئله مسکن نیز در اولویت دوم جوانان است که به آن توجه خاص ای دارم.

۸۶. آنچه امروز در هدفمندی یارانه ها تحقق یافته یارانه ها را آن طور که باید و شاید هدفمند نکرده هست؛ آیا که علیرغم یارانه نقدی به مردم خیلی کارهای دیگر نیز باید در هدفمندی یارانه ها صورت می داد.

۸۷. یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی به مردم را ادامه می دهیم ولی باید دانست که امروز ارزش این یارانه ۴۵ هزار تومان به اندازه ۱۵ هزار تومان است.

۸۸. یخ سرد یارانه در فضای گرم تورم آب می شود و لذا باید تورم و گرانی را مهار کرد.

۸۹. در دولت تدبیر و امید در کنار یارانه نقدی یارانه کالایی نیز دیده شده است است.

۹۰. همه مردم باید بتوانند از پوشش بیمه ای استفاده کنند؛ در حال حاضر ۵ میلیون نفر از مردم از بیمه استفاده نمی کنند و از این رو، همگانی کردن بیمه یکی از اهداف دولت تدبیر و امید خواهد بود.

۹۱. امروز بیمه ها در یکی دو بیمه محصور شدند در حالی که باید رقابتی شوند و به جای شرکت تأمین اجتماعی چند شرکت و نهاد دیگر تشکیل شود تا مردم قدرت گزینش داشته باشند.

۹۲. مردم در برنامه بیمه نباید مجبور باشند و اگر بیمه رقابتی باشد، می توان خدمات بیشتری را ارائه کرد.

۹۳. در شرایط کنونی سهم پرداختی مردم از بیمه درمان ۷۰ به ۳۰ است که باید این نسبت طی سال های آینده به تدریج معکوس شود و مردم بتوانند از خدمات بهتری در بحث بیمه برخوردار شوند.

۹۴. امروزه ما شاهد معضلات و فسادهای عظیمی نیز در شرکت تأمین اجتماعی هستیم که دود این عنوان در چشم مردم و بیماران می رود.

۹۵. ثروتمندترین سازمان، شرکت تأمین اجتماعی است ولی متأسفانه این شرکت در معاملات و فعالیت های اقتصادی خود کمترین شفافیت را دارد و این مشکلی است که جامعه ما با آن مواجه است.

۹۶. در دولت آینده اقتصاد از وضع فعلی نجات خواهیم داد اخلاق را احیا خواهیم کرد و با دنیا تعامل سازنده خواهیم کرد.

۹۷. آیا ما نمی توانیم از ظرفیت علمی کشور به خوبی استفاده کنیم و آیا همواره به خام فروشی می پردازیم مگر نمی شود فرآورده های نفتی تولید کرد و با این کار درآمد کشور را به چند برابر زیاد کردن داد.

۹۸. آیا سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی که به تصویب و ابلاغ رهبری رسیده در کشور عملی نشد.

۹۹. اگر این سیاست ها عملی می شد و کارها را به مردم واگذار می کردیم امروز شرایط دیگری داشتیم.

۱۰۰. باید کاری کنیم که مردم در شرایط آینده، از محصولات کشاورزی این سرزمین استفاده کنند نه اینکه با مسیر توسعه واردات و از بین بردن تعرفه ها، کشاورزی کشور عزیزمان ایران را تعطیل کنیم و با واردات محصولات کشاورزی؛ صنعت کشاورزی دیگر کشورها از جمله شیلی، آرژانتین و فرانسه را توسعه دهیم.

۱۰۱. جهت من قابل قبول نیست هر روز هر فرد ایرانی که به عمره می رود به خاطر کم کردن هر روز قیمت ریال، در کنار یک عرب، خجالت بکشد.

۱۰۲. با تدبیر و منطق، می توانیم تحریم ها را کم کردن دهیم.

۱۰۳. کشور بزرگ کشور عزیزمان ایران نباید این همه بی کار داشته باشد.

۱۰۴. در طول هشت سال گذشته فقط ۵۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد شده است که در شأن ملت کشور عزیزمان ایران نیست.

۱۰۵. ما می توانیم بیکاری را در مرحله نخست کم کردن و در محله ی بعد در اندازه عادی بین المللی قرار دهیم.

۱۰۶. نخستین قدم، مهار بی کاری است و در مرحله دوم هم در این کشور به جای نفاق و فاصله، باید فعالیت اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور بازگردد.

۱۰۷. دولت ها باید به جای مسابقه برنامه محور باشند و همواره از نظر صاحب نظران، اهل فن، متخصصان و دل سوختگان به عالی ترین شکل بهره گیری کنند.

۱۰۸. آیا در سال های قبل ۷۵ درصد واردات داشتیم با توجه به اینکه در بخش کشاورزی و تولید دارای وقت های خوبی بودیم، با بی برنامگی و نادیده گرفتن این توانمندی ها اقدام به واردات بی رویه کردیم و بخش تولید و کشاورزی ما تضعیف شد.

۱۰۹. حتی ما در مقاطعی انگور از آرژانتین و شیلی وارد کردیم به خاطر بی برنامگی و به علت عدم توجه به نظرات تولیدکنندگان مجبور به واردات مرغ از ترکیه شدیم.

۱۱۰. باید در تمام امور اقتصادی با کارشناسان، تولیدکنندگان، کشاورزان، صنعتگران و کارآفرینان مشورت کنیم و من حتی وزیرم را با مشورت مردم گزینش خواهم کرد.

۱۱۱. حماسه جهت آن است که از فقر، گرانی و بیکاری عبور کنیم.

۱۱۲. راهی جهت معضل چای گیلان پیدا نکردند و مزارع چای کشور به دو سوم تقلیل پیدا کرده است.

۱۱۳. ورود برنج خارجی باعث لطمه وارد آمدن به محصول داخلی است.

۱۱۴. یارانه از حالت صدقه باید خارج شود و با تقویت ارزش پول ملی و یارانه کالایی به مردم کمک می کنیم.

۱۱۵. اشتغال مردم را در مسیری قرار می دهیم که شرایط آسوده تری داشته باشند.

۱۱۶. من از همان روزهای آغازین زمستان ۸ سال قبل وضع نابهنجار کشور، فقر و گرانی را آینده نگری می کردم و ناامیدی نسل جوان و آینده ساز امروزمان را می دیدم.

۱۱۷. برنامه من نجات اقتصاد کشور است و اقتصاد ما امروز نیاز به نجات دارد بنابراین من به کمک شما غیورمردان به دنبال بازگشت ثبات و آرامش به اقتصاد کشور هستم که با برنامه و امید امکان پذیر است.

۱۱۸. کشاورزان ما با پرسشها فراوان روبرو بودند و ما به جای حل پرسشها آنان به دیگران پرداختیم و در حالیکه کارگران کارخانه ما در بیکاری به سر می بردند جهت کارگران چینی کار ایجاد کردیم.

۱۱۹. به اعتقاد من هدفمندی یارانه ها هنوز هدفمند نشده است و فاز اول آن ناقص و در بعضی مواقع هم با تخلف اجرا شد.

۱۲۰. یارانه جهت آن بود که عدالت اجرا شود و مردم راحت تر زندگی کنند؛ هدفمندی باید در یک مجموعه مقررات اقتصادی دیده می شد ولی امروز مشکلاتی را می بینیم که در این رابطه وجود دارد.

۱۲۱. امروز مردم زندگی خود را با پول یارانه تنظیم کرده اند و این بخش باید ادامه پیدا کند ولی در کنار آن باید کارهای دیگری هم انجام شود. آیا که بر اساس محاسبات کنونی ارزش ۴۵ هزار تومان یارانه به اندازه ۱۵ هزار تومان کم کردن یافته بر همین اساس باید تورم را مهار کرد.

۱۲۲. در بحث یارانه به دنبال این هستیم که یارانه کالایی هم بدهیم تا مردم نسبت به کالاهای اساسی دغدغه نداشته باشند.

۱۲۳. در اجرای فاز اول هدفمندی دو تخلف بزرگ صورت گرفت، یکی این بود که ۳۰ درصد به تولید داده نشد و دوم اینکه قرار بود یارانه از محل زیاد کردن قیمت حامل های انرژی پرداخت شود که از منابع دیگر هم پرداخت شد.

۱۲۴. باید با صاحبان صنایع بنشینیم و ببینیم که عالی ترین راه جهت پرداخت یارانه به صنعت چیست.

۱۲۵. اصل ساخت مسکن ارزان و مسکن مهر یک ایده خوب بود ولی این ایده جهت یک  دوره کوچک تر طراحی شده است بود و یک دفعه زیاد کردن پیدا کرد.

۱۲۶. متأسفانه امروز در بعضی جاها به جای مسکن خوابگاه جهت مردم درست شده است بر همین اساس باید نواقص این پروژه برطرف شود.

۱۲۷. هنگامی که نقدینگی در جامعه بی حساب و کتاب اوج می رود و طی ۸ سال ۶.۵ تا ۷ برابر می شود تورم بزرگی ایجاد می شود. هنگامی که ارزش پول ملی تنزل می یابد مردم به دنبال این می روند که کاری کنند تا ثروتشان کم کردن نیابد. یکی از این کارها مسکن و زمین است لذا فوری این پول سرگردان و سیل بنیان کن به سمت مسکن می رود.

۱۲۸. قیمت منزل کلنگی و آپارتمان با وجود فعال بودن مسکن مهر طی یک سال اخیر زیاد کردن داشته هست. آیا که از آن طرف ارزش پول ملی کم کردن یافته است.

۱۲۹. مقصود سیاست های اصل ۴۴ این بود که اقتصاد دولتی تبدیل به اقتصاد مردمی شده است و نشانه این بود که اقتصادمان یک بازار آزاد عادلانه شود ولی متأسفانه در مقام عمل ۲ اشکال اساسی پیش آمد.

۱۳۰. به جای اینکه بنگاه های اقتصادی، دولتی به بخش شخصی واگذار شود، به بخش شبه دولتی دادیم. و بعضی از آن ها به مراتب بعد از واگذاری بدتر از قبل شد.

۱۳۱. اشکال دوم اجرای سیاست های اصل ۴۴ این بود که بعضی از آن ها تبدیل به سهام عدالت شد که هر چند این سهام مطلوب بود، ولی در سهام عدالت مدیریت به مردم واگذار نشد و فقط مالکیت به مردم داده شد.

۱۳۲. باید اصل ۴۴ را به تدریج به سیاست های تدوین شده است برگردانیم؛  البته یک مسئله دیگر نیز در این زمینه به وجود آمد مبنی بر اینکه دولت  بنگاه های دولتی را جهت رد دیون واگذار کرد که در سال گذشته ۱۵ هزار میلیارد تومان از بنگاه های واگذارشده جهت رد دیون واگذار شد. این اقدام به این معنی است که ثروت های تهیه شده است به وسیله دولت های قبلی از سوی این دولت به بودجه اجرایی آمد و این جای بسیار تأسف است.

۱۳۳. تا اقتصاد ما دولتی است و تا انحصار در آن وجود داشته و امکان مسابقه فراهم نیست.

۱۳۴. اگر ما می خواهیم رشد پیدا کرده و با کشورهای هم سن و سال خود مسابقه کنیم، نیاز به یک تحول در این بخش داریم.

۱۳۵. سانتریفیوژها باید بچرخد و زندگی مردم نیز باید بچرخد؛ باید یادمان باشد کشور توسعه می خواهد؛ ما جهت بمب که هسته ای نمی خواهیم به دنبال توسعه ایم و اگر دنبال توسعه هستیم باید درست واکنش‌ها کنیم و این بسیار تدبیر می خواهد.

۱۳۶. ۱۴ درصد تولید ناخالص ما از کشاورزی است و ۴ میلیون نفر در این بخش فعال هستند در نتیجه باید برنامه های درستی در این راستا داشت.

۱۳۷. باید در بخش کشاورزی سرمایه گذاری کافی صورت گیرد که البته سرمایه گذاری فعلی اصلاً کافی نیست.

۱۳۸. دیدیم که چند سال پیش مراسم خوش حالی خودکفایی گندم را گرفتیم ولی سال های گذشته چند میلیون تن گندم وارد کردیم.

۱۳۹. کشاورزان، صنعتگران، کسبه و همه افرادی که حقوق بگیر هستند از جمله کارگران و کارمندان که امروزه تحت فشار هستند، بتوانند با رفاه زیاد و معیشت راحت تر زندگی کنند.

۱۴۰. کم کردن خرج دولت و جلوگیری از بزرگ شدن آن و رونق اقتصادی از جمله اقداماتی است که می توان با انجام آن ها تورم را مهار کرد.

۱۴۱. اگر تولید رونق پیدا کند، مسلماً کالاها در بازار زیاد کردن پیدا کرده و عرضه و تقاضا هماهنگ می شود.

۱۴۲. به نظر می رسد تاکنون مصوبه مجلس مبنی بر «بهبود مستمر محیط کسب وکار» آیین نامه ای جهت مصوبه نوشته نشده و اگر هم نوشته شده است هنوز ابلاغ نشده هست. به همین علت نخستین قدم در این بحث تدوین و ابلاغ آیین نامه های مربوط به این قانون است.

۱۴۳. باید مردم اطمینان پیدا کنند که هر روز قوانین عوض کردن نمی کند و قوانین دارای ثبات هست؛ تا ثبات نباشد اصلاح کسب وکار معنا ندارد.

۱۴۴. دولت تدبیر و امید که ظرف نود روز آیین نامه مربوط به اصلاح مستمر فضای کسب وکار را تدوین و ابلاغ کند.

۱۴۵. قانون هدفمندی یارانه ها به وسیله مجلس به تصویب رسیده و باید اجرا شود. البته این قانون تاکنون به درستی اجرا نشده است.

۱۴۶. اجرای صحیح قانون هدفمندی یارانه ها یکی از اولویت های دولت است.

۱۴۷. یارانه کالایی به مردم خواهیم داد. مردم با این یارانه می توانند کالاهای اساسی خود را خریداری کنند.

۱۴۸. اقتصاد بدون نفت جزء سیاست های کلی نظام است.

۱۴۹. اتکا بودجه جاری کشور باید  قدم به قدم از نفت کاسته شود. لیکن پول نفت یکی از عوامل زیاد کردن تورم هست؛ راه دارا بودن اقتصاد بدون نفت زیاد کردن صادرات غیرنفتی و ارائه تسهیلاتی جهت صادرات غیرنفتی است.

۱۵۰. تبدیل مواد خام به فرآورده ها یکی از اولویت های دولت تدبیر و امید خواهد بود.

۱۵۱. اقتصاد مقاومتی به این معنی است که ما از اهداف دست نکشیم تا دشمن های نتوانند ما را منزوی کنند.

۱۵۲. ما باید فضا را جهت فعالیت های اقتصادی آماده کنیم بیکاری ها به خاطر این است که فضا جهت فعالیت کاری مهیا نیست فضای کشور جهت اصلاح کسب وکار نیست.

۱۵۳. مجلس شورای اسلامی در سال ۹۰ قانونی را تصویب کرده بود تحت عنوان اصلاح مستمر فضای کسب وکار، این قانون سه سال است خاک می خورد آیین نامه های بعدی آن نوشته نشد و قانون عملیاتی نشد.

۱۵۴. این همه کارخانه ها با ظرفیت تولیدی ۳۰ درصد و ۴۰ درصد داریم اگر با ۱۰۰ درصد ظرفیت فعالیت های اقتصادی و صنعتی انجام می شد بیکاری های ما حل و فصل می شد.

۱۵۵. اگر فضا جهت صنعت گردشگری فعال شود، ۱۰ میلیون گردشگری در سال مساوی است با ۴ میلیون اشتغال، در حالی که ما سه و نیم میلیون بدون کار داریم.

۱۵۶. چهارمین مرتبه جاذبه توریسمی دنیا از آن کشور عزیزمان ایران هست، ولی صنعت گردشگری فعال نشده هست. نیاز به سرمایه گذاری داخلی هم نیست سرمایه خارجی هم جذب می شود اگر توریست وارد کشور شود.

۱۵۷. ما ۴۰۰ دلار گندم را می خریم ولی حاضر نیستیم که از کشاورز بخریم ما که مراسم خوش حالی خودکفایی گرفته بودیم چه شد که مجبور شدیم گندم وارد کنیم؟

۱۵۸. من می پرسم چطور آیت الله هاشمی رفسنجانی با نفت ۱۰ دلار و ۱۲ دلار و ۱۴ دلار کشور را بعد از جنگ اداره کردند؟ همچنین دولت سید محمد خاتمی با نفت ۱۲ لار و ۱۵ دلار کشور را اداره می کردند. روزی که جناب خاتمی کشور را تحویل دادند آن روز تورم ۴/۱۰ بود، امروز تورم نقطه به نقطه ما بالای ۴۰ درصد است در حالی که ما در این دوره ۷۵۰ میلیارد دلار در آمد ارزی داشته ایم.

۱۵۹. عدالت یعنی هر چیزی سر جای خودش باشد. یعنی به کسی ظلم نشود و تولیدگر و کارگر به حقشان برسند و هر کسی بتواند انتقاد و حرف خود را بزند که چنین جامعه ای، جامعه علوی خواهد بود.

منبع : خبرگزاری تسنیم

واژه های کلیدی: برنامه تلوزیونی | پرداخت یارانه | قانون اساسی | برنامه ریزی | رونق اقتصادی | یارانه نقدی | استفاده | ایرانیان | قانونی | برنامه | ایرانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz