ساختمان برنامه تلوزیونی پرداخت یارانه قانون اساسی

ساختمان: برنامه تلوزیونی پرداخت یارانه قانون اساسی برنامه ریزی رونق اقتصادی یارانه نقدی استفاده ایرانیان قانونی برنامه ایرانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی بازگشت نخستین مرحله از تحریم‌های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران از فردا

اولین مرحله از تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران که در چارچوب برجام در سال ۹۴ تعلیق شده است بود، بر اساس فرمان اجرایی رییس‌جمهوری آمریکا در روز

بازگشت نخستین مرحله از تحریم‌های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران از فردا

بازگشت نخستین مرحله از تحریم های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران از فردا

عبارات مهم : ایران

اولین مرحله از تحریم های یک جانبه آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران که در چارچوب برجام در سال ۹۴ تعلیق شده است بود، بر اساس فرمان اجرایی رییس جمهوری آمریکا در روز ۱۸ اردیبهشت امسال (۸ می) روز دوشنبه ۱۵ مرداد اجرایی می شود.

به گزارش ایسنا، مقام معظم رهبری در سخنان خود در دوم خرداد امسال بعد از خروج آمریکا از برجام و متعهد نبودن به تعهداتش طبق برجام از وقت اجرایی شدن این توافق یک بار دیگر تاکید کردند که “مجموعه برخوردهای آمریکا از ابتدای مذاکرات هسته ای تا کنون، این تجربه مهم را به دست می دهد که جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران نمی تواند با آمریکا تعامل کند، لیکن آمریکا پایبند به تعهدات خود نیست. پایبند نبودن به تعهدات، مربوط به این مدیر جمهور و به این دولت آمریکا نیست بلکه دولت قبل هم که با ما مذاکره کرد، تقریباً به همین روش عمل کرد و آنها نیز برجام را نقض و کشور عزیزمان ایران را تحریم کردند.

ایشان هم چنین بیان کردند که “در سال های اخیر، این درس گرفته شد که گره زدن حل پرسشها کشور به خصوص پرسشها اقتصادی به برجام و خارج از کشور، یک خطای بزرگ هست. هنگامی که ما پرسشها اقتصادی و کسب و کار را به برجام گره می زنیم، نتیجه این می شود که صاحبان کار و سرمایه چند ماه منتظر امضا شدن یا نشدن برجام می مانند و بعد از آن هم منتظر اجرا شدن و یا اجرا نشدن آن هستند و سپس نیز منتظر اینکه آیا آمریکا در برجام می ماند یا نمی ماند و در نهایت دستگاه فعال اقتصادی کشور هر لحظه معطل خارجی هاست.

بازگشت نخستین مرحله از تحریم‌های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران از فردا

با این وجود و متاسفانه دولت و مجموعه دستگاه های مرتبط با امور اقتصادی و مالی و بانکی کشور در ماه های گذشته کارنامه خوبی از خود به یادگار نگذاشتند و انتقادهای فراوانی از سوی مردم و بنگاه های اقتصادی بزرگ و کوچک به دولت وارد شد.

تجربه شش ماه گذشته نشان داد همان طور که رهبری دلواپس آن بوده و هستند، اتفاق افتاد و فعالیت های اقتصادی و تجاری کشور بیش از پیش متاثر از فضای بیرونی و جوسازی های روانی قرار گرفت.

اولین مرحله از تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران که در چارچوب برجام در سال ۹۴ تعلیق شده است بود، بر اساس فرمان اجرایی رییس‌جمهوری آمریکا در روز

در عین حال دولت تلاش کرده است بدون فرافکنی به ترمیم کشتی شکسته اقتصاد کشور بپردازد که البته کاری بس سخت به نظر می آید. نبود زیرساخت های مناسب و پویا در حوزه اقتصاد و سیاست موجب آسیب به بدنه زیرین اقتصاد کشور تحت الشعاع بازگشت تحریم های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران شده است که این نشان دهنده ضعف داخلی و سیستمی اقتصاد کشور عزیزمان ایران هست. اقتصاد تک محصولی و خروج سرمایه گذارهای خارجی از کشور عزیزمان ایران در ۱۰ سال گذشته موجب شده است تا بیش از پیش ضعف این سیستم تظاهر کند و متاسفانه برنامه مدونی جهت اصلاح این اوضاع به چشم نمی خورد. این مساله خود یکی از دلایل مهم اجرا نشدن به موقع و مطلوب برجام در کشور عزیزمان ایران بود آیا که وقت بسیار زیادی به طول انجامید تا مراکز متفاوت تجاری و مالی و بانکی با مختصات بین المللی خود را وفق دهند. این ضعف در حوزه بانکی و قراردادهای نفتی بیش از پیش خود را نشان داد به شکلی که بسیاری از قراردادها و تعاملات جهت امضا شدن یا اجرا شدن، یک سال معطل ماندند.

از آخرهای دهه هشتاد و در حالی که کشور هر روز با ترساندن و تحریم های سیاسی و اقتصادی بیش تر رو به رو می شد با حمایت نیرومند مقام معظم رهبری برنامه هایی از جمله “کوچک کردن دولت” و “اقتصاد مقاومتی” مورد تاکید و اجرا قرار گرفت، ولی متاسفانه هیچ یک از آنها به طور دقیق اجرایی نشد و در بعضی موارد اجرای بد این برنامه ها ضربه های محکم تری را به اقتصاد کشور عزیزمان ایران وارد کرد.

در این شرایط، با بازگشت تحریم های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران در مردادماه و آبان ماه امسال که جهت حدودا دو سال به طور محدود در چارچوب برجام متوقف شده است بود، کشور به دورانی سخت در تمامی سطوح سیاسی و اقتصادی و نیز تصمیم گیری وارد می شود.

بازگشت نخستین مرحله از تحریم‌های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران از فردا

با وجود تلاش کشورهای اروپایی، چین و روسیه به همراه کشور عزیزمان ایران جهت اجرای برجام بدون حضور آمریکا و انجام مذاکراتی فشرده که بعد از اعلام خروج آمریکا از این توافق شروع شده است هست، نمی توان گفت این کارها و تلاش ها بتواند از تاثیرات قابل توجه و مهم بازگشت تحریم های آمریکا بر فعالیت های اقتصادی و مالی کشور عزیزمان ایران مانع شود.

کشورهای ۱+۴ بعد از خروج آمریکا از برجام متعهد شدند تا ساز و کارهای اقتصادی، تجاری و مالی جدیدی را جهت منتفع شدن کشور عزیزمان ایران از مزایای ادامه اجرای برجام به خاص در دو حوزه فروش نفت و تبادل بانکی و مالی هم چنان حفظ شود، در غیر این صورت برجام هم چون الاکلنگ از تعادل خارج و سقوط خواهد کرد.

اولین مرحله از تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران که در چارچوب برجام در سال ۹۴ تعلیق شده است بود، بر اساس فرمان اجرایی رییس‌جمهوری آمریکا در روز

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در آخر کمیسیون یکسان برجام در وین که در سطح وزیران خارجه کشور عزیزمان ایران و ۱+۴ انجام شد به طور تلویحی از پذیرش بسته اقتصادی پیشنهادی ۱+۴ از سوی کشور عزیزمان ایران خبر داد و گفت: البته این بسته هنوز ناکافی است و نیاز است تا دو طرف به خاص طرف های اروپایی بیش تر بر روی تضمین های مورد نظر کشور عزیزمان ایران کار کنند.

ایران اعلام کرد، مهم است این بسته اقتصادی تا قبل از اجرایی شدن بازگشت تحریم های آمریکا ارایه و اجرایی شود که به نظر این وقت به قبل از آبان ماه که تحریم های آمریکا در حوزه نفت و پتروشیمی اعمال می شود بازمی گردد. البته بعضی مقامات کشورمان ابراز امیدواری کرده اند که این مذاکرات خیلی سریعتر از آبان ماه محقق شود.

بازگشت نخستین مرحله از تحریم‌های آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران از فردا

در عین حال تاثیر سیاسی و اقتصادی بازگشت تحریم های آمریکا خیلی پیش تر در حدود شش ماه گذشته خود را نشان داده است و قبل از این که موعد اعمال بخش اول تحریم ها در مرداد ماه فرا رسد سونامی زیاد کردن قیمت ها خود را نشان داد.

تحریم های آمریکا که از ۱۵ مردادماه اعمال می شود، تحریم های جدیدی نیست و مشمول بر تحریم های ملی آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران می شود که از سال ۱۳۸۹ در دولت محمود احمدی نژاد علیه کشور عزیزمان ایران وضع و اعمال شد. این تحریم ها با شروع مذاکرات کشور عزیزمان ایران و ۱+۵ در سال ۱۳۹۲ به طور موقت متوقف و با اجرایی شدن برجام در دی ماه ۱۳۹۴ متوقف شد.

هر چند توقف این تحریم های به طور کج دار و مریز از سوی دولت اوباما و سپس دولت ترامپ اعمال شد ولی گشایش های ایجاد شده است بعد از اجرای برجام روح جدیدی را بعد از سال ها به تعاملات اقتصادی و مالی کشور عزیزمان ایران دمید و شرکت های متفاوت بزرگ و کوچک جهت تعامل به کشور عزیزمان ایران آمدند. خیلی طول نکشید که ساز مخالف دونالد ترامپ با برجام کوک و کنسرتی از کارها علیه کشور عزیزمان ایران در دولت او شکل گرفت که صرفا به حوزه اقتصادی و مالی و تجاری محدود نشد بلکه بخش های سیاسی و اجتماعی را نیز در برگرفت تا جایی که دولت ترامپ جهت نخستین بار در تاریخ ایالات متحده آمریکا به طور رسمی و علنی سیاست “تغییر سیاسی ایران” را از زیر میز به روی میز آورد.

ترامپ اعلام کرده است تمهیدات و تدابیری که در بازگشت تحریم ها علیه کشور عزیزمان ایران در نظر دارد به گونه ای است که اثر این تحریم ها را به مراتب بیش تر و کشنده تر از قبل جهت کشور عزیزمان ایران خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، در ادامه نگاهی کوتاه و اجمالی به تحریم هایی می کنیم که از ۱۵ مرداد علیه کشور عزیزمان ایران اعمال می شود. البته بخشی دیگر از تحریم ها در آبان ماه امسال در حوزه نفت و پتروشیمی اعمال خواهد شد.

خبر خروج آمریکا از برجام در سه ماهه گذشته باعث شد تا بسیاری از کشورها و شرکت های بزرگ و کوچک در دنیا با توجه به مراوداتی که با آمریکا دارند هر چه سریع تر کشور عزیزمان ایران را ترک کرده و قراردادهایشان را فسخ کنند.

بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک، تعهدات آمریکا در برجام جهت برطرف یا تعلیق تحریم های اعمال شده است یک جانبه اش علیه کشور عزیزمان ایران در ضمیمه ۲ این توافق آمده و از صفحه ۵۳ به آن ها اشاره شده است است.

از ۱۵ مرداد، تحریم های مربوط به طلا، خودروسازی و دلار اعمال می شود که در قالب قانون “اینارا”، معافیت های تحریمی مندرج در سایر قوانین آمریکا، فرامین اجرایی روسای جمهور آمریکا و متن برجام انجام می شود.

قوانین و فرامین در دوره های ۱۲۰ و ۱۸۰ روزه (بسته به مفاد مندرج در آن قانون) مجدد علیه کشور عزیزمان ایران اجرا می شوند.

با توجه به ضمیمه شماره ۲ برجام همان گونه که تعلیق تحریم های آمریکا مورد اشاره قرار گرفته است بازگشت تحریم ها نیز به همان شکل است.

در بخش طلا و سایر فلزات گرانبها آمده است: تجارت طلا و سایر فلزات گرانبها به وسیله کشور عزیزمان ایران بر اساس قوانین و بخش های متفاوت مورد اشاره در بند ۵-۴- مشمول تحریم های قرار می گیرد.

در بخش تحریم نرم افزار و فلزات آمده است که تجارت با کشور عزیزمان ایران در مورد گرافیت، فلزات خام یا نیمه ساخته از قبیل آلومینیوم و فولاد، زغال سنگ، و نرم افزارهای تنظیم فرایندهای صنعتی، در رابطه با فعالیت های سازگار با برجام و افراد و اشخاص حقوقی مذکور در الحاقیه های شماره ۳ و ۴ ضمیمه شماره ۲ مورد تحریم قرار می گیرد.

در بخش خودروسازی به تحریم فروش، عرصه یا نقل و انتقال کالاها و خدمات مورد استفاده در ارتباط با بخش خودروسازی کشور عزیزمان ایران و تحریم های خدمات تبعی جهت هر دسته از تحریم های فوق می پردازد.

هم چنین تحریم ریال ایران، خرید و فروش اسکناس آمریکا به دولت ایران، محدودیت های تجارت دوجانبه بر درآمدهای کشور عزیزمان ایران که درخارج از کشور است مشمول بر محدودیت های مربوط به نقل و انتقال درآمدها، تحریم خرید، پذیره نویسی، یا تسهیل معاملات دیون حاکمیتی ایران، مشمول بر اوراق قرضه دولتی، تحریم خدمات خبر رسانی مالی به بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران و موسسات مالی ایرانی مندرج در الحاقیه شماره ۳ ضمیمه ۲ برجام.

علاوه بر این مجوز واردات فرش و مواد غذایی کشور عزیزمان ایران به وسیله آمریکا و فروش هواپیماهای تجاری، قطعات و خدمات مربوط به آن ها به کشور عزیزمان ایران از مردادماه مورد تحریم قرار می گیرد.

مرحله بعدی اعمال تحریم ها در ۱۳ آبان ماه خواهد بود که مشمول بر معامله با بخش های کشتیرانی و کشتی سازی ایران، معاملات مرتبط نفتی با شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفتکش کشور عزیزمان ایران و شرکت بازرگانی نفت کشور عزیزمان ایران می شود. هم چنین مبادلات موسسات مالی خارجی با بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران و سایر موسسات مالی مشخص شده، ارایه خدمات پذیره نویسی، بیمه یا بیمه اتکایی جهت انجام معاملات با کشور عزیزمان ایران و بخش انرژی را مشمول بر می شود.

با وجود تجربه چهار دهه ای کشور عزیزمان ایران در برخورد و مقابله با تحریم های یک جانبه و همه جانبه ولی به نظر می آید در شرایط کنونی، مدیریت سیاسی و اقتصادی کشور بیش از پیش به هوشیاری، دقت و تدبیر و امید نیاز دارد آیا که اکنون شاهد بسیج نیروهای ضد ایرانی و دشمن های قدیمی و تازه هستیم.

در شرایطی که آمریکا در آستانه انتخابات کنگره قرار گرفته است و از سویی روسیه و چین هر کدام با مسایل داخلی و منطقه ای خود درگیر هستند و اروپایی ها توان و امکانات محدود سیاسی و اقتصادی جهت جایگزینی خسارات آمریکا در برجام دارند، منطقی و سازنده است تا مسئولان کشور با جدیت بیش تری در وقت کوتاه ماه های آینده نگاه به درون داشته و به ترمیم و اصلاح پرسشها و زیرساخت های کشور در حوزه های متفاوت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بپردازند.

واژه های کلیدی: ایران | سیاسی | بازگشت | آمریکا | ایرانی | اقتصادی | تحریم ها | دولت ایران | تحریم های جدید

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz